7 poziomów inwestorów
7 poziomów inwestorów
Ci którzy nie mają nic do zainwestowania, są to ludzie którzy wydają wszystko to co mają a czasem nawet więcej. Do tej grupy należy ponad 50% populacji.
Biorący pożyczki, Ci ludzie rozwiązują problemy, pożyczając pieniądze. Często nawet inwestują, używając pożyczonych pieniędzy. Wszystko, co posiadają, a co ma jakąś wartość, jest związane z długami. Nabywają rzeczy, których nie potrzebują. Wydają wszystko co zarobią, plus jeszcze trochę. Gdy mają pieniądze wydają je, gdy już ich nie mają pożyczają.
Oszczędzający, zazwyczaj są to ludzie, którzy systematycznie oszczędzają swoje pieniądze. Ich pieniądze znajdują się na mało ryzykownym i nisko oprocentowanym koncie oszczędnościowym lub na lokatach terminowych. Często oszczędzają w celach konsumpcyjnych, a nie inwestycyjnych. Boją się kredytów i długów. Lubią, zabezpieczenie wynikające z posiadania pieniędzy w banku.
„Sprytni’ inwestorzy, w tej grupie istnieją trzy kategorie inwestorów. Są oni świadomi potrzeby inwestowania. Pierwsza kategoria to ludzie kierujący się tym, że nie chcą się bezpośrednio zajmować inwestowaniem, przekonali się, że nie rozumieją spraw związanych z pieniędzmi i nigdy ich nie zrozumieją. Ludzie Ci lokują swoje pieniądze w funduszach emerytalnych, lub wszystko przekazują planiście finansowemu, który rekomenduje dywersyfikację. Drugą kategorią są cynicy. Są to ludzie, którzy znają wszystkie powody, że inwestowanie nie odniesie skutku. Mówią o wielkich transakcjach, ale nigdy sami nie biorą w nich udziału. Szukają akcji z pierwszych stron, jeżeli relacja na ich temat jest pozytywna i często je kupują, gdy już jest za późno i przez to przegrywają. Inwestują zazwyczaj na górce i sprzedają swoje inwestycje ze stratą. Gdy chodzi o inwestowanie w ich wydaniu, powiedzą Ci dlaczego się to nie uda, a nigdy nie powiedzą, jak sprawić, żeby się udało. Trzecią kategorią są hazardziści, osoby z tej grupy nie postępują zgodnie z zasadami inwestowania, szukają sekretu inwestowania lub cudownego źródła inwestycji. Zamiast postawić na konsekwentną i trwałą pracowitość, analizowanie i zrozumienie procesu inwestowania, pojawiają się na giełdzie i kupują akcje jak popadnie. Myślą, że wszystkim, czego potrzebują, jest jedna wielka transakcja i wtedy już będą bogaci.
Długoterminowi inwestorzy, osoby tego typu są w pełni świadomi potrzeby inwestowania. Aktywnie podejmują swoje decyzje inwestycyjne. Posiadają jasno określony, długoterminowy plan, który pozwoli im osiągnąć cele związane z finansami. Zanim kupią inwestycję, najpierw inwestują w edukację. Co najważniejsze, zasięgają opinii kompetentnych doradców finansowych. W tej grupie znajdziemy inwestorów, którzy są cierpliwi i używają czasu na swoją korzyść. Nie robią nic wyszukanego czy ryzykownego, gdy chodzi o inwestowanie. Są konserwatywni i to co ich wzbogaca i powoduje, że odnoszą sukcesy na przestrzeni lat, sprowadza się do ich dobrze wyważonych nawyków finansowych.
Inwestorzy doświadczeni, ci inwestorzy mogą sobie pozwolić na stosowanie bardziej odważnych i ryzykownych strategii inwestycyjnych. Posiadają dobre nawyki związane z pieniędzmi, solidną bazę finansową oraz zrozumienie przedmiotu inwestycji. Inwestorzy ci wiedzą, że złe okresy w gospodarce czy na rynkach oferują im najlepsze okazje do odniesienia sukcesu. Wchodzą na ten rynek, gdy inni go opuszczają, zazwyczaj wiedż, kiedy się wycofać. Mają jasno sformułowane podstawy i zasady inwestowania. Posiadają plan i określone cele. Aktywnie uczestniczą w zarządzaniu swoimi pieniędzmi, rozumieją przedmiot pieniędzy i wiedzą, jak działać, aby pieniądze pracowały dla nich.
Kapitaliści, osoby te są zazwyczaj doskonałymi biznesmenami i inwestorami, ponieważ są w stanie równocześnie tworzyć biznesy i inwestycje. Celem kapitalisty jest generowanie pieniędzy poprzez zestrojenie współpracy pieniędzy, ludzkiego talentu i czasu. Nie potrzebują pieniędzy, aby generować pieniądze, ponieważ wiedzą, jak użyć pieniędzy i czasu innych ludzi. Inwestorzy tego poziomu tworzą inwestycje, które kupują inni ludzie. Sprawiają, że inni się bogacą, tworzą miejsca pracy i wpływają na bieg wydarzeń. W dobrych okresach gospodarczych prawdziwym kapitalistą wiedzie się dobrze, a w złych okresach bogacą się jeszcze bardziej. Wiedzą, że chaos w gospodarce oznacza nowe możliwości.
Do jakiego poziomu inwestora Ty należysz?
Źródło: Kwadrant przepływu pieniędzy
Jeśli chcesz coś zmienić ze swoim poziomem inwestora, możesz też również uczyć się razem ze mną, zachęcam Cię ze skorzystania z wiedzy, która jest przedstawiona w projekcie edukacyjnym „Umysł Rentiera”. Działaj…